yenda.net
 .
HOME www.yenda.net
cnt voy
Cestopisy



Cooperation Offer
I am planning common projects with other photographers (shooting or internet presentations, exhibitions etc.)
I am also looking for models, seeking proper locations, interiors, ateliers, exteriors etc.

I am interested in photo equipment (also older and used), esp. stands, lights, backgrounds etc.
Let me know by mail:)
:.:

Počasí:-)




Nabídka spolupráce

Stále plánuji společné projekty s fotografy (focení či internetové prezentace, výstavy...)
a také hledám "foceníchtivé" modely ke spolupráci, sháním vhodné lokality - interiéry i exteriéry...
Ozvěte se mi:-)
e-mail
em...
Napíšem si více.


:.:




GO - staročínská desková hra

Odhodlání - Vytrvalost - Síla - Dokonalost - Vítězství?

"Jen jednu partii"
řekli,
začala hra.
To bylo včera.


(stará japonská báseň)



Ano, na "stará kolena" jsem maličko propadl poklidnému přemýšlení nad černými a bílými kamínky. Domnívám se totiž, že pro duševní rozvoj lidské bytosti má o mnoho řádů větší přínos, než telenovely či realityšou:-)
Tak to sem postupně budu dopisovat a popisovat. Jsem naprostý laik a začátečník, takže pokud někdo znalejší najde v mých textech či úvahách ostudnou slabinu, dejte mi prosím vědět, ať nešířím bludy:-) To by mi šlo.


Ranka, jeden z výrazů, kterým se v japonštině označuje go, znamená ztrouchnivělé topůrko. Má původ ve staré čínské pověsti, jež vypráví o dřevorubci, který v lese narazil na dvojici chlapců zaujatých hrou go. Dřevorubec začal sledovat hru a zapomněl na okolní svět. Když se probral, hráči zmizeli. Vstávaje opřel se o sekeru, ale topůrko se zlomilo. Bylo ztrouchnivělé a sekera rezavá. Zmaten se vrátil se do vesnice, ale nikoho tam nepoznal. Rodina zmizela, dům byl v rozvalinách. Zjistil, že v lese strávil dobu několika pokolení.
.:.


historie a teorie

Tato hra vznikla v Číně - přibližně před 4000 lety. Je to prý nejstarší stolní (desková) hra na světě. O jejím původu je několik teorií. Go je je však japonské slovo (v čínštině se používá wei-čchi) - bylo to právě Japonsko, kde byla původní pravidla modifikována (zjednodušena) a kde ve výborných školách vyrůstali profesionální hráči. A to se do japonska Go dostalo "až" kolem roku 740 n.l. A někdy ke konci středověku se zájem o Go rozšířil od buddhistických a šintoistických duchovních do samurajských a šlechtických kruhů.
Další zemí, kde má Go již letitou tradici je Korea...

Až se mi bude chtít, tak doplním víc:-)


základní pravidla

Podle jedné legendy vytvořil hru Go čínský císař, který měl mentálně postiženého syna, a právě hra Go mu měla pomoci rozvíjet duševní schopnosti. (Podobně jsem se k tomu dostal i já - s pocitem, že mentálně upadám:-) K tomu má tato hra ideální předpoklady: jednoduchá pravidla a spoustu prostoru pro tvůrčí představivost. Paradoxně však nelze zatím vytvořit počítačový program - jako třeba pro šachy - který by dokázal porazit i průměrného hráče. To je další věc, která mne zaujala.

Hraje se na desce (nejužívanější japonský název goban) která je z hezkého masivního kusu dřeva (někdy postačí i kus papíru) - a na čtvercovou síť 19x19 (možno hrát i na 15x15, začátečnická tréningová 9x9 či jiné) kladou dva protihráči střídavě černé a bílé kameny. Cílem hry je ovládnout (ohraničit svými kameny) více neobsazených průsečíků (území) než soupeř. Hráč může pasovat (vzdát se tahu). Po dvou po sobě následujících pasech hra končí.
• Volné průsečíky těsně sousedící s kamenem po čarách se nazývají svobody. (Kámen uprostřed desky má čtyři svobody, skupina dvou pevně spojených kamenů má svobod šest) Obsadí-li hráč svým tahem poslední svobodu soupeřovy skupiny, zajme ji a odstraní z desky. Zajaté kameny si uschová do konečného hodnocení partie.
Další část - doplnění pravidel:
Ko (v překaldu nekonečno) Nelze položit kámen tak, aby se zopakovala dřívěvější pozice na desce
Zákaz sebevraždy - Hráč nesmí hrát takový tah, po kterém by některá z jeho skupin zůstala bez jediné svobody. (Kromě situace, kdy tímto tahem zajme soupeřovu skupinu a svobody si tak vytvoří)
• ...to jednoduché již řečeno, to další si netroufám popisovat, ale uvedu alespoň nějaké odkazy:-)


filozofie

Černé a bílé kameny leží na desce v harmonii, jako jin a jang. Při hře vznikají někdy úchvatné obrazce. Potom si můžeme goban představit i jako model vesmíru. Mezi go a východní filozofií najdeme nespočet společných prvků.
Faktem je, že 361 průsečíků (19x19) odpovídá počtu dní v čínském roce a čtyři rohy ročním obdobím.... Základní pozice kamenů odpovídají pěti elementům (kov, dřevo, země, voda a oheň) a to se všemi vlastnostmi a vztahy! 
Já vídám analogie i v TchaiTi.. Ostatní zatím uvádět nebudu.
V Číně a později i v Japonsku bylo Go velmi rozšířeno mezi šlechtou a považováno za model bitevního pole. Užívalo se pro výuku vojenské strategie... On i život sám je leckdy jakési bitevní pole.

• když se jen bráníš, nemůžeš vyhrát
• nejdřív hraj dovnitř (útok)
• přílišná chtivost přináší porážku
• zpomal, spěchem nic nezískáš
• přistup na malou oběť za velký zisk
• mezi nepřáteli se měj napozoru
• ...

Citát neznámého hráče:
Goban (hrací deska go) je zrcadlem lidské mysli. Když mistr studuje záznam hry, tak pozná, kdy chamtivost přemohla hráče, kdy na něj padla únava, kdy podlehl hlouposti a kdy dívka přinesla čaj.


galerie

až někdy jindy...


.:.:.